رییس اطلاعات و فرهنگ سمنگان از آبده تاریخی تخت رستم بازدید به عمل آورد!

wares_admin
دوشنبه ۱۴۰۳/۱/۲۷ - ۲۳:۱۵
…

یک‌شنبه مورخ(۵ شوال ۱۴۴۵)مولوی فیروز الدین منیب رییس اطلاعات و فرهنگ ولايت سمنگان از آبده تاريخي تخت رستم بازدید به عمل آورد.

 مولوی فیروزالدین منیب گفت: آبدات تاریخی نمادی از تاریخ و فرهنگ یک جامعه می‌باشد. جوامع بشری در طول تاریخ از خود فرهنگ، تمدن و ارزش‌های به یادگار گذاشته است که امروز جز میراث‌های فرهنگی و تمدنی شناخته شده و از آن حراست می‌گردد.

آبدات تاریخی که در کل شامل مکان‌های تاریخی مانند قلعه‌ها، معابد، مساجد، کاخ‌ها، بازارها و سایر بناها می‌شود، در حقیقت میراث باقی‌مانده از تمدن‌های مختلف در یک کشور می‌باشد. استوپه سنگی تخت رستم که یکی از کم‌نظیرترین بناهای تراشیده در دل سنگ بوده که از جمله آبدات تاریخی مهم کشور به شمار می‌رود.

 وی افزود: به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی، حفظ آبدات تاریخی برای نسل‌های آینده اهمیت زیادی داشته، پس لازم است تا از بناهای تاریخی خویش حفاظت و مراقبت نماییم.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۵:۱۳
Background image

اشتراک کنندگان ممتاز امتحان سیرت النبیﷺ در ولایت لوگر تقدیر شدند 

شنبه مورخ(۹ ذوالقعده ۱۴۴۵) از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت لوگر شاگردان ممتاز امتحان سیرت النبیﷺ ولسوالی خوښۍ در جریان مراسم تقدیر شدند.

عبدالوحد زبیر آمر معارف ولسوالی خوښۍ از. . .

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۵:۹
Background image

نمایشگاه کتاب و قرآن‌کریم به مناسبت هفته کتاب‌خوانی در پوهنتون کابل آغاز شد

یک‌شنبه مورخ(۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵) از سوی ریاست کتب بیهقی معینیت نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ به همکاری ریاست پوهنتون کابل نمایشگاه کتاب و قرآن‌کریم به مناسبت هفته کتاب‌خوانی جهت ترویج فرهنگ. . .

یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۴:۵۶
Background image

آثار تاریخی با قدامت ۲۰۰۰ ساله در موزیم پروان موجود اند

یک‌شنبه مورخ(۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵) تعدادی از جوانان، محصلان و شاگردان از موزیم ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت پروان بازدید نمودند.

عتیق الله صافی آمر گردشگری و فرهنگ ریاست اطلاعات و فرهنگ. . .

BACK TO NEWS